Feszültek, figyelmetlenek, türelmetlenek, agresszívek vagyunk az autóban, sokan versenypályának használják az utakat - társadalmi szinten lenne szükség változásra a biztonságos közlekedés érdekében. A Magyar Suzuki "Együtt az utakon" kampányában, véleményvezérek és szakértők segítségével megalkotta az előzékeny KRESZ-t, amely alkalmazásával mind biztonságosabbá tehetnénk a közlekedést.
Számos tényező van hatással a közlekedők biztonságára, ennek egyik pillére a mentális állapotunk. A koronavírus, az orosz-ukrán háború és a jelenlegi gazdasági helyzet is hatással van a lelki jólétünkre, feszültebbek, ingerlékenyebbek, figyelmetlenebbek az emberek, miközben aktív részesei vagyunk nap mint nap a közlekedésnek.
A Magyar Suzuki az Ipsosszal közösen végzett 2021-es, illetve idei 1 kutatásai alapján úgy érezte, hogy egy társadalmi viselkedési séma megváltoztatására van szükség ahhoz, hogy a közlekedés minden résztvevője biztonságban legyen az utakon. A kutatásból kiderült, hogy közlekedési stresszhelyzetben még a legnyugodtabbak is frusztráltak, figyelmetlenek lesznek, vagy félelmet éreznek. Ilyenkor szitkozódnak, dudálnak, szándékosan lerövidítik a követési távolságot, jobbról előznek, de akár ki is pattannak az autóból egy heves szócsatára. Pedig némi udvariassággal, kedvességgel, türelemmel és előzékenységgel a megkérdezettek nagy része komfortosabban élne meg egyes közlekedési szituációkat.
Előzékenységgel az alapkonfliktus is elkerülhető De mi lehet a megoldás, hogy mindenki biztonságban érezze magát az utakon, függetlenül attól, gyalog, motorral, kerékpárral vagy autóval közlekedik?
Rusznák András igazságügyi közlekedési szakértő szerint sokszor némi odafigyeléssel vagy éppen előzékenységgel az alapkonfliktus is elkerülhető lenne. Szerinte az hiányzik a legjobban, hogy a sofőrök minden szituációban képesek legyenek felmérni az összes rájuk leselkedő veszélyforrást, illetve átlássák azok létrejöttének következményeit.
Csörgő László vezetéstechnikai tréner úgy gondolja, az a legfontosabb, hogy nézzünk magunkba, hogy a közlekedés során mindent megteszünk-e, amit a másiktól elvárunk, ahelyett, hogy azt néznénk, a másik hogyan viselkedik.
"A közlekedésben három fontos viselkedésfaktor van: türelem, megértés és idő. Hagyjunk időt magunknak a közlekedésre és értsük meg a többieket" - vélekedik Csörgő László. |