A Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő által gondozott "STEMpont" komplex pályaorientációs és tehetséggondozó program megvalósítása" címmel kiírt pályázaton nyertes programja keretein belül az Edutus Egyetem "Robot- és dróntechnológiai élménynapok roadshow és komplex pályaorientációs programsorozat" részeként 5 településen - Kistelek, Devecser, Tata, Szendrőlád, Budapest - tartott interaktív programot általános- és középiskolai diákoknak. A harmadik állomás március 8-án, Tatán volt, a Református Gimnáziumban.
A programsorozat az Edutus Egyetem által szervezett World Robot Olympiad és az EduDigiTech versenyek minél szélesebb körű népszerűsítésére, és a versenyeken történő részvétel ösztönzésére jött létre. A road-show közvetlenül támogatja a műszaki és informatikai pályák népszerűsítését, a munkaerőpiaci kompetenciák fejlesztését, valamint az Edutus Egyetem műszaki képzéseinek bemutatását.
- A mai korban - köszöntötte az EDUTUS Egyetem képviselőit, és a megjelent szépszámú diákot Illés Dániel, a Tatai Református Gimnázium igazgatója - nem tudsz úgy egy lépést sem tenni a lakásban, vagy az utcán, hogy ne jönne veled szembe valahol az elektronika, a programozás, vagy más hasonló modern technika. Szeretnénk, ha egy kicsit közelebb kerülne ez hozzátok, és barátságosabban viselkednétek vele. Titokban azt is szeretném, ha közületek néhányan ebben az irányban tanulnátok tovább. Ezért köszönöm vendégeinknek, hogy eljöttek, és egy kicsit kedvet csinálnak ehhez a dologhoz.
- Köszönöm igazgató úrnak a felvezetést - mondta megnyitójában az Edutus Egyetem digitális oktatástudományi, fejlesztési és nemzetközi igazgatója Szilasi Péter Tamás -, és azt, hogy eljöhettünk hozzátok. Rólunk annyit kell tudni, hogy Tatabányán és Budapesten van képzésünk, de most nem azért jöttünk, hogy az egyetemet népszerűsítsük, sokkal inkább azért, hogy meséljünk nektek a robotikai versenyekről, és az informatika szépségéről.
- Külön öröm számomra, hogy éppen nőnapon tudunk találkozni, mert ennek a programnak egyik célja éppen az, hogy a hölgyek körében is népszerűsítse az informatikát. Fontosnak tartjuk, hogy játékos módon kezdjetek el megismerkedni ezzel a világgal, mert bármilyen szakmát is választotok majd, mire végeztek, gyakorlatilag nem lesz már olyan terület, amely ne használna valamilyen módon informatikát, elektronikát, gépeket. Ha megérted, hogy a gépek hogyan működnek, sokkal könnyebben tudsz majd velük boldogulni.
- Ezért gondoljuk azt, hogy az a játékos versenysorozat, a World Robot Olympiad, amit mi képviselünk, jó belépő ehhez, és talán még akkor is ad motivációt, amikor kicsit nehezebb az előrehaladás. Négy állomáson fogunk megfordulni, lesz beszélgetős, lesz, ahol hozzá tudtok nyúlni az eszközökhöz, ki lehet őket próbálni, vannak olyan technológiai bemutatók, amelyek itt lesznek ebben a térben, és reményeink szerint a gondolataitok, ismereteitek bővítését szolgálja majd.
- Nem érkeztünk üres kézzel - adta át az EDUTUS Egyetem ajándékát át Szilasi Péter Tamás az intézmény igazgatójának -, ezt az asztalt és a kis csomagot használjátok eredményesen, és jó kedvvel. Elhoztunk mindent, versenypályát, robotot és a versenypályához szükséges építőelemeket, amik ahhoz kellenek, hogy legalább egy csapatotok el tudjon indulni ezen a bizonyos World Robot Olympiad versenyen. Ehhez minden támogatást meg fogunk adni. Az a kérésünk, hogy készüljetek fel, és vegyetek részt a megmérettetésen.
A rövid megnyitót követően az általános és középiskolás fiatalok csoportokat alkottak, és rotációs rendszerben járták végig a tematikus állomásokat. "Játékból életcél" volt az első megálló neve, ahol beszélgetni lehetett a robotversenyekről, a pályaválasztásról, vagy akár az informatika berkein belüli női karrier utakról. Ezt a "Mi leszel, ha nagy leszel?" állomás követte, ahol pályaorientációs és önismereti játékok várták a diákokat.
A legnagyobb érdeklődés persze a technológiai bemutatókat kísérte, ahol kézzelfoghatóan lehetett megismerkedni drónokkal, robotokkal és egyéb érdekességekkel. Az utolsó állomáson aztán be lehetett pillantani a titokzatos masinák belsejébe is. Ez volt a "Robot-klinika" ahol kiderült, hogyha elromlik valami, miként lehet megjavítani. Lehet, hogy a bemutató hatására többen akarnak majd robot-doktorok lenni.
Az Edutus Egyetem képviselői elmondták, hogy a World Robot Olympiad-ot Magyarországon a 2014 óta ők szervezik. A versenyen 8-19 év közötti fiatalok vehetnek részt 4 kategóriában (RoboMission, Future Innovators, Future Engineers, RoboSport) és 4 korosztályban (Kids, Elementary, Junior, Senior) A csapatok a robotjukat Lego Mindstorms® vagy Lego Spike Prime elemekből építik meg, de versenykategóriától függően további vezérlők, építőanyagok vagy programozási nyelvek használata is megengedett.
Az idei versenyszezon témája A Föld szövetségesei. WRO 2024-es szezonban a csapatok többet fognak megtudni arról, hogy mi, emberek hogyan hatunk a természetre, és hogy a természet és a természeti események hogyan hatnak ránk. Betekintést kapunk arról hogyan segíthetnek a robotok abban, hogy harmóniában éljünk a természettel. Segítségünkre lehetnek-e a robotok olyan helyeken, ahol a természet veszélyes, illetve segíthetnek-e nekünk abban, hogy környezetbarátabb életmódot folytassunk? Az idei versenyre 2024. március 31-ig lehet jelentkezni.
A regionális versenyek időpontjai: 2024. április 17. Budapest 2024. április 19. Miskolc 2024. április 24. Szeged 2024. április 26. Veszprém 2024. április 30. Tatabánya
A vigaszági elődöntő időpontja: 2024. május 10. Tatabánya
A nemzeti döntő időpontja: 2024. június 28-29. Győr |